Technology Transfer Company /TTC/ projekt

A tudás hasznosítását szolgáló technológia transzfer-tevékenység fejlesztését karolja fel a Nemzeti Innovációs Ügynökség a TTC (Technology Transfer Company) projekt keretében, amelynek célja olyan egyetemi tulajdonú vállalkozások létrehozása, amely az intézményben lévő, létrejövő tudás hasznosításért felel, mintegy hidat képezve a vállalatok és az egyetem között. Működését 3 éven át állami támogatás segíti.

A nemzetközi példák alapján stratégiai jelentőségű, hogy középtávon a TTC az egyetem „sales house” szerepét lássa el, és a vállalati szegmens felé az elsődleges értékesítési csatornává váljon. A technológia transzfer folyamatokat segítő struktúra alapeleme egyetemi tulajdonú vállalkozás lehet.

A Pécsi Tudományegyetem kontextusában ez a hasznosító vállalkozás az 1995-ben alapított és 100%-os PTE tulajdonban lévő Inno-Capital Kutatáshasznosító és Fejlesztő Kft.

„Az Inno-Capital Kft. valójában hidat képez az egyetem és a vállalatok között, összehozza az akadémiai és üzleti világ szereplőit, lefordítjuk az üzleti igényt a kutató nyelvére, a kutató termékét az üzleti nyelvre, ezáltal is elősegítve a kölcsönös előnyök találkozását. Számos pozitívuma közt kiemelném, hogy a PTE szolgáltatásait igénybe vevő megrendelők számára egykapus, megrendelésre/projektre szabott teljes körű ügyintézést biztosít.

Célunk és feladatunk a PTE-n létrejövő szellemi tulajdon kizárólagos hasznosítása, a rendelkezésre álló core facility, vagyis kutatási eszköztár és infrastruktúra szabad kapacitásainak értékesítése, továbbá segítségnyújtás a kutatóknak a felfedezéseik technológiai fejlettségi szintjének növeléséhez. Tény, hogy az ötlettől a piackész termékig a nemzetközi sztenderdek alapján egy kilenc fokozatú skálán mérhető a szellemi alkotások életútja, lényegében technológiai fejlettségi szintje. Ez minél magasabb, annál nagyobb az esély a hatékony hasznosításra. Ebben a folyamatban elengedhetetlen a kutató erős motivációja és aktív közreműködése, ő a központi szereplő, és nagyon szoros együttműködéssel lehet csak sikert elérni. Azzal is számolni kell, hogy két fő feladatunk tekintetében jelentősen eltérő időtávlatokban kell gondolkodni: a szellemi tulajdon hasznosítása egy hosszú távú, sok befektetett energiával évek múlva megjelenő bevételi forrást jelent. Az egyetemi core facilitások piacra vitelében ugyanakkor, ha megfelelő a stratégiánk, ennél gyorsabban, akár kéthárom éven belül lehet látható eredményt elérni” – hangsúlyozta Siptár Dávid, innovációmenedzsment és gazdaságkapcsolati igazgató.

Kétségtelen, az egyetemen létrejött szellemi alkotások hasznosítása kapcsán szükséges a rásegítés, adott esetben miként is lehet továbblendíteni egy-egy megrekedt projektet, hogyan lehet üzleti szempontból is átgondolni. Számos ígéretes egyetemi projekt között van, amely esetében már született döntés az Egyetemi Innovációs Bizottságban a szabadalmi bejelentésről és szabadalommal is rendelkezik, de olyan is van, amely akár a TTC segítségével egyenesen a piacra kerülhet, ahol a szabadalmaztatás nem lehetséges, vagy nem szükségszerű.

Cél, hogy az egyetemen keletkezett tudás, illetve know how spin-off cégeken (szellemi tulajdon licencia és hasznosító vállalkozásokon) keresztül hasznosuljon, amely során a feltaláló mellett az egyetemnek is bevétele származik a piacra vitelből valamilyen jogdíj formájában. Ezzel összefüggésben a TTC rapid feladatai közé tartozik egy spin-off és hasznosítási stratégia kidolgozása, amely átláthatóvá teszi az eljárást ezekben az esetekben.

Fogalomtár

Az egyetem legfontosabb társadalmi funkciói hagyományosan a tudás létrehozása, megőrzése és megosztása. Tudástranszfer minden olyan tevékenység, mely a tudás megosztására irányul. Ide tartoznak jellemzően a szakmai publikációk, konferencia-előadások, a külső partnerekkel végzett kutatási jellegű együttműködések és a formális technológiatranszfer tevékenységek, azaz a licencia és a spin-off alapítás útján történő hasznosítás.

A technológia transzfer az egyetemeken létrejövő tudás és szellemi tulajdon piacra vitelének formáját és folyamatát foglalja össze.

Az egyetemen kialakított hatékony szellemitulajdon-menedzsment fontos feltétele a tudás- és technológia transzfer tevékenységek megvalósításának.