Személyre szabott vérlemezke aggregáció szolgáltatás

Kulcsszavak: vérlemezke aggregáció gátlás, vaszkuláris rizikó, non-responder státusz, prevenció, személyre szabott medicina

Az artériás érbetegség populációs szintű morbiditási és mortalitási hatásai közismertek. A krónikus érszűkület betegségokozó terhén túl a legmarkánsabb veszélyt az akut, elsősorban a vérrögképződéssel járó artériás éresemények jelentik (akut koronária szindróma, iszkémiás stroke, kritikus végtag-iszkémia). A patomechanizmusban döntő az artériafalban kialakult plakk „fibrózus sapkájának” nyíróerők hatására történő megrepedése, a protrombotikus anyag (szöveti faktor) felszabadulása és az intravaszkuláris sérülés „begyógyítására” létrejövő, elsősorban aktivált vérlemezkékből kialakuló, az eret – átmenetileg, részlegesen esetleg teljesen – elzáró fehér trombus szerepe. Ezek a betegek, prevenciós céllal is, világszerte vérhígító (aggregáció gátló) tablettát szednek a keringési betegségek megelőzése érdekében. Ezen gyógyszerek terápiás effektivitását drága eszközökkel lehet vizsgálni, melyek hozzáférése kötött és korlátozott. Innovációnk ezen problémára nyújt részmegoldást.

A megoldás klinikai jelentőségét az adja, hogy a kardio- és cerebrovaszkuláris betegségekben szenvedők szélesebb körű és olcsóbb vizsgálatát biztosítja. A vérlemezke antiszedimentáció vizsgálatával személyre szabott módon és új megközelítéssel tárják fel a vérhígító tablettát szedő betegek magas reziduális vérlemezke reaktivitásának hátterében álló tényezőket. Ezen egyszerű, gyors és olcsó módszer segítségével az ún. „non-responder”, tehát a beállított dózisra/kezelésre nem reagáló betegek kiszűrhetők. Így hatóanyag módosítással vagy a gyógyszerdózis emelésével egy súlyos következménnyel járó vaszkuláris esemény (stroke, ACS, stb.) rizikója csökkenthető/megelőzhető. Alapvetően a vaszkuláris betegségben szenvedő és vérlemezke aggregáció gátló gyógyszeres prevencióban részesülő betegek (ischaemiás stroke, ischaemiás szívbetegség, stent beültetésen vagy bypass, CEA műtéten átesett betegek) személyre szabott gyógyszeres kezelésének beállításához nyújt segítséget a találmány.

Kutatócsoport
LMI
Innováció Tudományterület

KAPCSOLAT

Kincs Gergely

PTE Inno-Capital Kft. ügyvezető / innováció menedzser
+36 30 288 7039