PTE Smart University Program

Jelenleg a PTE kiemelkedő, több területet is felölelő adatvagyonnal rendelkezik, valamint számos kutatási, oktatási feladatot lát el, amelyek a mesterséges intelligencia eszközével tovább fejleszthetők A technológia fejlődése lehetőséget biztosít a belső folyamatok hatékonyságának növelésére, a tudományos eredmények fokozására és piacképes szolgáltatások létrehozására.

Az egyetemi MI-kutatások azonosítását, nyilvántartását és fejlesztését hivatott támogatni a PTE Smart University (SU) program, amely egy mátrixszervezeti működést igénylő, teljes egyetemre kiterjedő projektalapú keretrendszer, amely által a PTE erősségeinek feltárásával és célzott fejlesztésével olyan, tudományterületek és szervezeti egységek közti kooperáción alapuló fókuszterületek azonosíthatók, amelyek hozzájárulnak a PTE stratégiai céljainak eléréséhez, valamint megvalósulhat ezen eredmények intézményen belüli, illetve azon kívüli üzleti alapú hasznosítása. Megvalósítása több adminisztratív és akadémiai egység összefogásában történik. Szervezeti kereteinek kialakításáról és működéséről rektori és kancellári együttes utasítás rendelkezik.

2024. végén állt fel a projektszervezet, ezt követően kezdte meg munkáját az SU. Ez mérföldkőnek bizonyul a mesterséges intelligencia (MI) topikban, hiszen valahára sor került az Egyetemen meglévő, mesterséges intelligencia kutatási, fejlesztési, oktatási tartalmak azonosítására, nyilvántartására és értékelésére, megtörtént az MI alkalmazások identifikációja, az MI kompetenciák jegyzékösszeállítása, valamint az Egyetem MI tevékenységét támogató infrastruktúrák nyilvántartása.

A Smart University működése során kiemelt projektek és kiemelt szolgáltatások kerülnek meghatározásra. Ez utóbbiból négy nevesített, és nem meglepő módon, elsősorban az egyetem stratégiai céljaihoz illeszkedve, adatalapú szolgáltatásokat nyújtanak.

Egészégügyi Adatelemző Csoport: az Egyetemen meglévő egészségügyi adatok rendszerezéséért, tárolásáért, felhasználásáért felel;

Adatinfrastruktúra Csoport: a szükséges informatikai háttértámogatásért, a megfelelő eszköz kapacitások kialakításáért és folyamatos, igényalapú fejlesztéséért és az adatbiztonságért felel;

Adatjogi és Szabályozási Csoport: amely felel az adatjogi szabályzatok, eljárásrendek megalkotásáért, az adathozzáférés és adathasznostás lehetőségének szabályozásáért;

• Indikátor Monitoring Csoport: amely felel a vezetői információs rendszer kialakításáért, az egyetemstratégiai és KFSZ-ben meghatározott indikátorainak monitorozásáért.

A kiemelt szolgáltatásokat alkalomszerűen az egyetemi egységek és a kiemelt projektek belső önköltségi áron vehetik igénybe.

A kiemelt projektek a mesterséges intelligencia területén, vagy ahhoz kapcsolódóan oktatási, kutatási, egészségügyi vagy egyéb hasznosítási céllal létrehozott programok, például a fenntarthatóság, a sport- /játékelemzés és teljesítményoptimalizálás céljából/, vagy a technológia területén. Egy kiemelt projekt legfeljebb két évre szóló támogatásban részesülhet. A kiemelt projekt cím és támogatás elnyerésére bármely egyetemi polgár nyújthat be pályázatot. A pályáztatási folyamat és a bírálati rendszer kialakítása az UQA jóváhagyásával történik. 

A Smart University Program keretében 2025. márciusában jelenik meg az a belső pályázat, amely lehetőséget kínál a már futó, vagy gyors fejlesztési potenciált kínáló mesterséges intelligencia alapú projektek megvalósítására. A kiemelt projektek célja, hogy akár az oktatásban, kutatásban, kutatás-fejlesztésben vagy szolgáltatásfejlesztésben olyan eredmények elérését támogassa, amelyek a projekt lezárását követően az egyetemi rendszerben hasznosulhatnak vagy piaci szolgáltatásként működhetnek tovább.

A finanszírozás

A Smart University működése két pénzügyi alap létrehozásával kerül finanszírozásra: Az UQA támogatásával kialakított, a kiemelt projektek megvalósítását támogató Kiemelt Projektek Pénzügyi Alapja (KPPA), amelyből a támogatások folyamatosan, a kialakított pályázati rendszeren keresztül hívhatók le az UQA által elfogadott eljárásrend és objektív értékelési szempontok szerint. Az SU működését (kiemelt szolgáltatásokat, operatív vezetés, akadémiai és szakértői tanácsadó testület költségei, egyéb támogatóterületi költségek) az Egyetem biztosítja előzetes terv alapján a SU Működési Alap (SUMA) terhére.

Vízió

A PTE Smart University program várhatóan fontos szerepet fog betölteni az MI alkalmazásainak fejlesztésében és a kapcsolódó tudományos kutatásokban, valamint az akadémiai és ipari szektorok közötti együttműködés erősítésében.