Beszámoló a „Jövő technológiái” – PTE Innovációs Napok rendezvényről
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Innovációs Napok rendezvénye az elmúlt évek során Magyarország egyik legnagyobb egyetemi technológiatranszfer-találkozójává nőtte ki magát. Az esemény célja, hogy szorosabbra fűzze az akadémiai szféra és az ipar közötti kapcsolatokat, valamint támogassa az innovációt és a technológiai fejlődést. A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara közreműködésével megvalósult kétnapos eseményen rekordszámú, közel 400 résztvevő gyűlt össze, hogy a jövő technológiáiról és a mesterséges intelligenciáról értekezzenek.
Az Innovációs Napok fókuszában két fő téma állt: a jövő technológiái és az egyetemi innovációs ökoszisztéma kihívásai. Az első napon az előadások és pódiumbeszélgetések az egyetem, társegyetemek és nemzetközi partnerek legújabb fejlesztéseire koncentráltak. A második nap az egyetemi innováció hazai és globális kihívásait tárgyalta, valamint lehetőséget biztosított célzott kapcsolatépítésre és tudásátadásra a különböző szakterületek között.
Az eseményt hagyományosan a PTE rektora, dr. Miseta Attila nyitotta meg: „Az innováció számomra a meglévő tudáselemek új módon történő összerakása, olyan újítás, amely közvetlenül a gyakorlati hasznosulás irányába mutat. Ezért is tartom különösen fontosnak, hogy az elméleti kutatások ne csak publikációkban éljenek tovább, hanem kézzelfogható módon is hatást gyakoroljanak a társadalomra. Természetesen nem minden próbálkozás sikeres, de épp ezek a kísérletek teremtik meg a lehetőséget arra, hogy egyszer majd valami igazán áttörő szülessen. A PTE Innovációs Napok ilyen tér: ahol az ötletek, a tudomány és a vállalati világ valódi találkozásokban kapcsolódnak össze” – hangsúlyozta a rektor.
Decsi István, a PTE kancellárja felevelenítette a tavalyi Innovációs Napokat, amelynek a fő szponzora a Deutsche Telekom volt. Friss aktualitás, hogy épp az előző héten egy új megállapodást írt alá egyetemünk a céggel, melyben jelzik a DT Excellence Center létrehozását, azzal a céllal, hogy tovább erősítse a már meglévő kapcsolatokat, különös figyelmet fordítva az egyetem informatikai és egyéb szakterületeken végzett oktatási és kutatási tevékenységére, valamint a hallgatók szakmai elhelyezkedésének elősegítésére, mindezt lehetőleg úgy, hogy a fiatalok a régióban találhassák meg saját számításaikat. A kancellár beszédében hozzátette, hogy az idei rendezvény partnerével, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarával együttműködve, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (UQA) kezdeményezésére, megvalósuló UniNext program célja, „olyan gazdasági és innovációs ökoszisztémát hozzunk létre, amely egyszerre képes befogadni a térségbe települő nagy transznacionális vállalatokat, támogatni a helyi kis- és középvállalkozásokat, és piacképes módon hasznosítani az egyetemen születő tudást. Ez az együttműködési tér nem csupán a jelen kihívásaira ad választ, hanem jövőt épít: lehetőséget teremt arra is, hogy az itt végzett hallgatók és kutatók a régióban maradva találjanak szakmai kiteljesedésre és megélhetésre.”
A megnyitón dr. Palkovics László, mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, köszöntőbeszédében megjegyezte, amikor évekkel ezelőtt megalakult az Innovációs és Technológiai Minisztérium, még nem volt természetes része a közbeszédnek az innováció, de az akkori döntéssel elindítottak egy folyamatot, amely mára látható eredményeket hozott. A kormánybiztos kiemelte, hogy a mesterséges intelligencia megfoghatatlannak tűnhet, mint annak idején az innováció, de ez nem varázslat, hanem matematika, algoritmusok, adatok, modellek, amelyek segítségével újfajta megoldások, lehetőségek és összefüggések tárulnak fel. Nem szabad félnünk, hanem meg kell tanulnunk alkalmazni ezeket az eszközöket. „Nem egy céget építünk, nem egy egyetemet, nem egy várost építünk, hanem ökoszisztémát” – jegyezte meg a kormánybiztos.
Az előadások sorát Kónya László, a Deutsche Telekom ügyvezető igazgatója nyitotta, aki a mesterséges intelligencia szerepét mutatta be a távmunkában.
Ezután sor került a PTE Innovácós Nívódíj átadására, melyet az a kutató kaphat, aki az elmúlt években kiemelkedő teljesítményt nyújtott a kutatás-fejlesztés, a vállalati kapcsolatépítés, a nemzetközi partnerség, valamint az innováció területén és munkájával, eredményeivel, hozzáállásával példát mutat a többi kutató-kutatócsoport számára. A PTE Innovációs Bizottsága a 2025-ös évben ezt az elismerést a PTE volt rektorának, az UQA tanácsadójának, dr. Bódis Józsefnek ítélte oda a mesterséges megtermékenyítés hatékonyságának növelése érdekében végzett kutatás-fejlesztési és innovációs teljesítménye elismeréseképp.
Az innovációs, kutatáshasznosítás és technológia-transzfer folyamatokat, valamint a vállalati, üzleti kapcsolatokat az Egyetemen az Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatóság fogja össze és koordinálja. Mindezekről Siptár Dávid igazgató tartott előadást a rendezvény második napján, valamint a PTE Inno-Capital Kft. átalakulását is ismertette. A cél egy piacorientált technológiatranszfer cég létrehozása, amely támogatja a kutatók fejlesztéseinek piacra vitelét. Kiss Ádám, az NKFI elnöke, az innovációvezérelt gazdasági növekedésről tartott előadást, kiemelve a K+F jelentőségét a magyar gazdaságban.
Ezt követte két izgalmas pódiumbeszélgetés: a technológia transzfer tevékenységről a társegyetemek képviselőivel, illetve az unikális Smart University programról, a programot menedzselő egyetemi szakmai részvétellel.
A rendezvény végén átadták a PTE Innovációs Díjakat, elismerve a kiemelkedő innovatív megoldásokat. Dr. Bogár Péter a SurgAI projektért Mesterséges Intelligencia Innovációs díjat, míg dr. Pongrácz Judit Erzsébet és dr. Garai Kitti a LungExomiR projektért Biotechnológiai Innovációs díjat kaptak. Ráthonyi Kinga a 3DLight projektért vehette át a PTE Fenntarthatósági Innovációs Díjat.
A PTE Innovációs Napok nemcsak a résztvevők számára kínált értékes ismereteket és kapcsolatépítési lehetőségeket, de hozzájárult a régió gazdasági és társadalmi fejlődéséhez is. Az esemény megerősítette a Pécsi Tudományegyetem szerepét az innováció és technológiai fejlődés élén, elkötelezve a jövő generációjának támogatása mellett.
A rendezvény során világossá vált, hogy a technológiai fejlődés és az innováció elengedhetetlen elemei a gazdasági növekedésnek és a társadalmi jólétnek. Az egyetem és partnerei által bemutatott fejlesztések és kutatások nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeli kihívásokra is választ adhatnak. A PTE Innovációs Napok pedig továbbra is platformot biztosítanak a tudásmegosztásra és a közös gondolkodásra, elősegítve a régió és az ország fejlődését.
Az eseményen részt vevők számára a kapcsolatépítés és a tapasztalatcsere mellett lehetőség nyílt arra is, hogy inspirációt merítsenek a bemutatott innovációkból és technológiai megoldásokból. Az ilyen rendezvények különösen fontosak a fiatal kutatók és vállalkozók számára, akik a jövő technológiai és gazdasági vezetőivé válhatnak. Az Innovációs Napok tehát nemcsak a jelen, hanem a jövő szempontjából is jelentőséggel bírnak.
Összességében a PTE Innovációs Napok egy kiváló példája annak, hogyan lehet az akadémiai és ipari szférát közelebb hozni egymáshoz, és hogyan lehet közös erőfeszítésekkel előmozdítani a technológiai és gazdasági fejlődést. Az esemény sikeressége és a résztvevők pozitív visszajelzései azt mutatják, hogy a Pécsi Tudományegyetem továbbra is elkötelezett az innováció és a fenntartható fejlődés mellett, és vezető szerepet kíván betölteni a régió és az ország innovációs ökoszisztémájában.