A PTE Innovációs Napok keretében, "A kutatás és innováció támogatásának új irányai az NKFI Alapban" címmel Kiss Ádám István, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke tartott előadást a 2025. évi Programstartégiáról, amelynek fókuszában az egyetemek, a kutatóintézetek és a gazdaság összekapcsolása áll és hogy ennek érdekében milyen támogatásokat kínálnak a magyar kutatási és innovációs ökoszisztémának.
Az Innovációs Alaprész keretében, az innovációs pályázatokból és programokból a vállalkozások, ipari-egyetemi együttműködések és nemzetközi együttműködési projektek nyerhetnek támogatást, ezen belül is különös hangsúlyt kap az ún. mélytechnológiai ökoszisztéma erősítése. Új elem a nagyvállalatok versenyképességének javítása és innovációs potenciáljuk fejlesztése érdekében a hosszú távú szektorközi KFI partnerségek kialakításának, megerősítésének támogatása. A Life Sciences Catalyst Program keretében 2025-ben két egymásra épülő felhívás támogatja a preklinikai fejlesztéseket, emellett dedikált konstrukció támogatja az innovatív kórházi és klinikai vállalkozási ötletek inkubálását. Az Innovációs Alaprész ezen felül a kutatási és innovációs szakemberek utánpótlását is támogatja. Strukturális változás és újdonság 2025. évtől a kockázatitőke-források becsatornázása az innováció finanszírozásába
A Kutatási Alaprész pályázati rendszer 2025-től új konstrukciókkal segíti, hogy korábbi kiválósági pályázatok támogatásával létrejött, és azóta folyamatosan magas szintű teljesítményt nyújtó kutatócsoportok tovább folytathassák kutatásaikat (NKKP, HIGHLIGHT). Újdonság a HUN-REN kutatóhálózat szolgáltatásainak fejlesztését és hatékonyabbá tételét célzó pályázati felhívás.
Új pályázatként misszióvezérelt kutatások támogatását célzó program indul, amely a Nemzeti Laboratóriumok Program, valamint a Tématerületi Kiválósági Program működési tapasztalataira épül. A tématerületeken folyó munkát konzorciumok végzik majd, amelyek összefogják az adott szakterületek legkiválóbb, legkompetensebb hazai szereplőit – egyetemi tudásbázisokat, vállalkozásokat, kutatóintézményeket –, és konstruktív együttműködésen alapuló dinamikus színteret, termékeny környezetet biztosítanak a koordinált felfedező, illetve alkalmazott kutatásoknak, valamint kísérleti fejlesztéseknek.