A professzionális kutatástámogatás megteremtése egy intézmény számára versenyképességi tényező.
A PTE három alapvető tevékenysége az oktatás, a kutatás és a gyógyítás. Ezen profilok közül az oktatásnak és a gyógyításnak létezik szervezeten belül olyan támogató funkciója, mely kiemelt figyelmet fordít ezen tevékenység magas szintű szakmai ellátásának támogatására. A kutatás esetében azonban ez a támogatás sporadikus, melynek következtében a támogatás szigetszerű működésben valósul meg.
A hatékonyság nagy mértékben növelhető egy támogató hálózat kialakításával, mely az egyetem minden kutatást végző szervezeti egységét képes támogatni, az igények szerint szükséges adminisztratív funkciókat biztosítani. Ezáltal az információ áramlása, a jó gyakorlatok felskálázása és a tudás megosztása magasabb szinten valósítható meg.
Ennek a feladatnak kijelölt szervezete az Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatóság (IGI), mely az Egyetem innovációmenedzsment, kutatáshasznosítási, technológiatranszfer és gazdasági partnerkapcsolati tevékenységének ellátásáért felelős, így a teljes innovációs láncolat támogatása és menedzselése hatékonyan tud megvalósulni.
A tapasztalatok szerint, a kutatók szempontjából sokkal egyszerűbb, ha az összegyetemi kutatástámogató funkció egy front, egy hub (csomópont) mögé összpontosul, kapcsolatot tartva a többi kutatástámogatásban szerepet vállaló egységgel. Ez biztosítja azt, hogy a kutatók egy dedikált funkcióhoz fordulhatnak, ezáltal időt és fáradságot takarítanak meg. A hub fogadja a kutatók megkeresését, melyet adott esetben tovább visz az illetékes szervezeti egység felé, vagy szükség esetén összeköti a kutatót a megfelelő kollégával az adott egységből. A hub biztosítja az adekvát kommunikációt, így a kutatók valós támogatást kapnak, ezáltal ténylegesen a kutatói munka marad fókuszban. A hub természetesen nem csupán a támogatók felé jelent csomópontot, hanem kapcsolatot tart a karok ill. más kutatást végző szervezeti egységek kutatástámogatással megbízott kollégáival is.
A kutatástámogató csoport két fővel dolgozik: Bebesi Éva, aki vállalati/piaci háttérrel érkezett, 2025. januárjában megkezdte a munkát, a másik kolléga márciusban érkezik PTE oktatói/kutatói háttérrel.
A szakmai háttér támogatás mellett olyan eseményeket, kommunikációs platformokat kapacitál a hub, ahol a kutatói közösség tagjai találkozhatnak és megoszthatják egymással tapasztalataikat és terveiket abban a reményben, hogy munkájukhoz inspirációt és együttműködő partnereket találnak. Végső soron az a cél, hogy a remek kutatási ötletek meggyőző pályázatokká, megvalósítható, valódi társadalmi hatást és hasznosulást elérő projektekké fejlődjenek.
A HRS4R projekt keretében dolgozó munkacsoportok igényének realizálásaként kialakításra került kutatástámogató funkciót magában foglaló csoport jelenleg egy éves munkaterv kialakításán kidolgozik, mely egyben a HRS4R projekt munkacsoportjainak ezzel összefüggő feladatait is konkretizálja.
HRS4R / Human Resources Strategy for Research / 2008 óta létező európai eljárás, amely tanúsítja azt, ha egy intézmény kötelezettséget vállalt a kutatói charta és kódex elveinek a végrehajtására, valamint tanúsítja a végrehajtás terén elért előrehaladást. HR vonatkozású program, a kutatói HR stratégia európai akkreditációs folyamata és lényegében a kutatók karrierjének és munkakörülményeinek fejlesztését célozza. A folyamat Egyetemünkön a Humánpolitikai Igazgatóság koordinálásában valósul meg.
A PTE 2023-ban indította el a nemzetközi HR akkreditációját a kutatói területen. A munka az EDUC Európai Egyetemi Szövetség égisze alatt startolt el, és jelenleg az Európai Bizottság elvárásainak szeretne a PTE megfelelni az e téren történő fejlesztésekkel. Mindkettőnek alapja az, hogy a megfelelő akadémiai életpályamodell kidolgozása a Pécsi Tudományegyetem stratégiájának is szerves része.
Az akadémiai életpályamodell tekintetében a fejlesztési célok az Európai Kutatói Charta és Kódex 40 pontjához igazodnak. Ez alapján kérdőíves módszerrel, fókuszcsoportok segítségével – melyben 50 oktató és kutató kolléga vett részt – elkészült egy GAP analízis, mely átvilágította a PTE jelenlegi működését, megállapította az eltéréseket a Charta 40 pontjához képest.
Négy tematikus munkacsoport felvázolt egy 18 pontból álló akciótervet, így az előkészítő munkafázis véget ért és a megvalósítás szakaszába lépett. (Kutatási környezet – Kottászné dr. Vass Orsolya, Kutatói attitűd – dr. Sebestyén Tamás, Megtartás, valamint Toborzás-kiválasztás – Láng Csenge).
Az Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatóság feladatai 5 nagyobb témakör köré csoportosulnak:
A fő cél az, hogy a kutatók és az oktatók vonatkozásában a Pécsi Tudományegyetem minden értelemben kellő inspirációval tudjon szolgálni: meg tudja szerezni és meg is tudja tartani a képzett munkaerőt.
Infobox
Az EDUC (European Digital UniverCity) Európai Egyetemi Szövetség egy nyolc egyetemet tömörítő konzorcium, melynek célja a felsőoktatás digitalizációja, illetve egy integrált európai egyetem létrehozása. A Pécsi Tudományegyetem 2019 óta részese az Európai Egyetemi Szövetségnek, melynek ötlete európai szinten 2017-ben fogalmazódott meg azzal a céllal, hogy az európai felsőoktatás versenyképesebbé válhasson a globális térben, mind oktatási, mind kutatási tekintetben.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság 2021.