Előzmények
A Pécsi Tudományegyetem pilot jelleggel 2024. tavaszán hirdette meg a PTE Kooperatív kutatás-fejlesztési programot, amely bruttó 50 MFt keretösszeggel indult és 50%-os egyetemi támogatással.
A program keretében financiális erősítést kaphattak azok a vállalati-egyetemi közös kutatásfejlesztési projektek, szám szerint 5, amelyek a gazdasági szereplők valós piaci igényeire épülnek és amelyek megvalósításában a gazdasági szereplő és az Egyetem közösen vesz részt. Az öt vállalattal kötött sikeres együttműködési megállapodás keretében elindultak azok a közös kutatás-fejlesztési projektek, melyek felépítése a későbbiekben alapot adhat akár hazai, de európai uniós pályázaton való részvételre is, ahol legalább TRL4 szintű technológiát és vállalategyetem kapcsolatot várnak el a pályázat kiírói. A program jelentősége azért is kiemelkedő, mert a PTE egyik legfontosabb célja gazdasági/vállalkozói szerepének, tevékenységének erősítése, amelyhez a vállalatok hasznosítási partnerséget, mentorálást, ipari kapcsolatrendszert, gyártást, finanszírozási lehetőségeket, nemzetközi piaci pozicionálást kínálnak.
Újabb pályázati kör
A népszerű tavaszi pályázati forduló olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy 2024. őszén újra meghirdetésre került a Kooperatív K+F pályázati program, szintén bruttó 50 MFt keretösszeggel és 50%-os egyetemi támogatással. Az értékelések idén, január végén zárultak és bíráló bizottság 4 pályázati projektet ítélt támogatásra érdemesnek. Jellemzően mesterséges intelligencia alapú tesztelések, VR technológia illetve gyógyszer- és egészségipar fókusszal innovatív, előre mutató technológiai megoldásokat és gyorsan bővülő, ígéretes piacokat célzó projektek kerültek ki győztesen.
Miért előnyös a piaci szereplők számára?
Azért, mert biztosítja a hozzáférést a PTE kiemelkedő színvonalú tudományos erőforrásaihoz, kompetenciáihoz, lehetőséget ad hosszútávú szakmai kapcsolatok kiépítésére, választ ad a céget érintő problémákra és kihívásokra, valamint rendelkezési/hasznosítási jogot biztosít a keletkező tudás felett.
Miért előnyös a PTE számára?
Azért, mert a kutatócsoportok valós, validált problémán dolgozhatnak, a kutatás eredménye jó eséllyel piaci termékké vagy szolgáltatássá fejlődhet, valamint piacra jutás esetén bevételt hoz. A program keretében támogatott projektek megfelelő alapot adhatnak későbbi kutatásfejlesztési pályázatokhoz, ahol legalább TRL4 szintű technológiát és vállalat-egyetem kapcsolatot várnak el a pályázat kiírói.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság 2021.