Jelentős összegű befektetést kapott az immunizációs technológiát fejlesztő egyetemi hasznosító vállalkozás, a Neo-Antigén Biotechnológiai Kft. A támogatás a Creative Accelerator-tól érkezett, amely Magyarország talán legnagyobb élettudományi befektetői és cégépítési tapasztalattal rendelkező csapata, amely termékek, szolgáltatások fejlesztését, nemzetközi piacra juttatását segíti.
A koronavírus okozta megbetegedések új kihívásokkal állították szembe a tudományos közösséget. Számos új immunizációs megoldás jelent meg, melyeket a SARS-CoV2 vírus ellen fejlesztettek. A PTE kutatócsoportja olyan speciális immunizációs platformot hozott létre, amelynek segítségével magas hatékonyságú, célorientált vakcinák fejlesztésére nyílik lehetőség. Ezzel az új megoldással a kórokozók extrém rövid, ugyanakkor a fertőzés szempontjából kiemelten fontos szakaszait használhatják vakcinafejlesztésre. Ilyen rövid fehérjeszakaszokkal eddig lehetetlen volt megfelelő immunreakciót kiváltani, így a kialakult immunválasz sokkal specifikusabb, ezáltal hatékonyabb lehet.
A vakcinációs újdonság mindamellett, hogy fantasztikus innováció, a piaci szereplők számára is izgalmas lehetőség. Ebbe a folyamatba kapcsolódott be az egyetemi innováció menedzsment. „A szellemi alkotás azonosítása és bejelentése után szabadalmi bejelentést nyújtottunk be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához, amelyre a hivataltól pozitív vélemény érkezett. Így jó eséllyel ez a technológia is szabadalmi oltalmat kap, ami azért fontos, mert ez a találmány piaci értékét is jelentősen meg fogja növelni” – avatott be a háttér részletekbe Czibók Balázs innováció menedzser.
Következő lépésként, a technológia fejlesztéséhez Proof of Concept támogatást nyújtott a Technológia-transzfer Főosztály, amely elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy olyan érettségi fázisba jusson, amely már a befektetők figyelmét is felkelti.
A kutatócsoport hasznosításba vette az egyetemtől a találmányt, létrehozott egy spin-off vállalkozást és közel három évvel ezelőtt 80 milliós befektetéssel megkezdte kutatás-fejlesztési tevékenységét. A Neo-Antigén Biotechnológiai Kft. hasznosítási vállalkozás ügyvezetője Dr. Tapodi Antal a Biokémia és Orvosi Intézet adjunktusa.
A SARS-CoV2 elleni tesztelhető prototípusok fejlesztése és létrehozása után a cég új patogénellenes vakcinák tervezését és prototípusainak létrehozását és tesztelését tervezte el. Végső cél természetesen az, hogy eljuthasson a piacra ez a találmány és a betegek számára is hasznosulhasson.
A szándék olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy 2024. végén a spin-off cég második körös befektetést kapott a Creative Accelerator Inkubátortól, így közel 100 millió Ft tőkével folytathatták a megkezdett fejlesztőmunkát.
A Creative Accelerator Magyarország talán legnagyobb élettudományi befektetői és cégépítési tapasztalattal rendelkező csapata, így elsősorban ezen a területen (biotech/medtech/medical IT) jegyzett projektekre, start-up vállalkozásokra fókuszálnak. Alapítói számos, a maga területén meghatározó céget építettek fel és finanszíroztak, például SAP Americat, Lombard Lízing Csoportot, Solvo Biotechnológiai Zrt.-t, Copy Generalt, Antikvárium.hu-t, MediMass Kft.-t, Omixont, Laser Skillst, Nanocolltech Kft.-t.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság 2021.