A Pécsi Tudományegyetem Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatósága az IGI 2024. év elején már jól működő szervezeti egységek összevonásával alakult meg. Az egyetem a gazdaság együttműködését menedzseli, számukra szolgáltatásokat végez.
Az Igazgatóságot következő főosztályok alkotják:
• Kutatáshasznosítási és Technológia Transzfer Főosztály a KTTF
• Fejlesztési Főosztály az FFO
• Gazdaságkapcsolati Főosztály a GFO
A Kutatáshasznosítási és Technológia Transzfer Főosztály feladatai és szolgáltatásai
• Feladata az egyetem piaci értékkel bíró eredményeinek, tudásának hasznosítása, kutatásfejlesztési projektek generálása és támogatása.
• Koordinálja a szerződések előkészítését, a partneri megállapodások megkötését.
• Menedzseli a szellemi alkotások bejelentését, nyilvántartását.
• A szellemi tulajdonjog és innovációmenedzsment témájú képzéseket biztosít.
• Ellátja az Innovációs Bizottság titkári feladatait.
A szellemi alkotások védelme: A PTE hazai egyetemek körében is kiemelkedő módon védi szellemi alkotásait, portfóliójának adminisztrálására és kezelésére egy saját fejlesztésű információs rendszere van a SZTAR. A szellemi alkotások hasznosítása általában licencia szerződés keretében történik, jellemzően spin-off vállalkozások által.
Az Egyetem portfóliójában 209 szellemi alkotás található, amelynek 40%-a találmány és 25%-a know-how. 138 a szabadalom, 38 a védjegy, 8 a design továbbá 26 a növényfajta oltalom, a folyamatban lévő iparjogvédelmi eljárás pedig 32. Hatályos szerződés jelenleg 29 szellemi alkotás hasznosítására van.
Kockázati tőkebefektetés: A KTTF feladata a kockázati tőkebefektetőkkel való együttműködés, a befektetésre javasolt projektek kiválasztása, a pitch eseményeken való részvétel, erre a kutatók felkészítése, megalakuló cégek üzleti tervének kialakítása, kapcsolattartás, jogi és iparjogvédelmi tanácsadás. Példaként a Neo-Antigen Kft. 2021-ben első körben 80 millió Ft, 2024-ben pedig újabb 100 millió Ft nagyságú tőkebefektetéshez jutott a Creative Accelerator részéről.
Tudományos és Innovációs Park: A főosztály az egyetemi és vállalati tudásbázisra épülő Tudományos és Innovációs Park (TP) koncepció kialakítása során koordinációs és szakmai tervezési feladatokat látott el. A TP elsődlegesen az innovációs képességek hasznosítását, a technológia transzfer fokozását, az inkubációt és működtetését, a minél több piaci szereplővel történő együttműködést szolgálja kiemelten a Biotech, a Medtech és a Cleantech stratégiai területeken.
Az innovációk hasznosítását segítő szolgáltatások már TRL 3 technológiai fejlettségi (TRL - Technology Readiness Level) korai fázisú szinttől elérhetőek. A TRL egy olyan skála, amely egy technológia érettségének mértékét határozza meg. Ez a skála 1-től 9-ig terjedő szintekből áll, és segít megérteni, hogy egy adott technológia milyen fejlesztési fázisban van, segítségével könnyebben értékelhetjük, hogy milyen közel áll a gyakorlati alkalmazáshoz, megbecsülhetjük a fejlesztéssel járó kockázatokat is. A befektetők gyakran a TRL-t használják a finanszírozási döntések meghozatalakor, továbbá segít a projektmenedzsmentben, lehetővé teszi a fejlesztési folyamat különböző szakaszaiban történő mérföldkövek meghatározását.
Vállalkozásbarát ügyintézés: A PTE Inno-Capital Kutatáshasznosító és Fejlesztő Kft. a PTE szolgáltatásait igénybe vevő partnerek számára egykapus, a megrendelésre és projektre szabott teljes körű ügyintézést biztosít.
Szakértői Hálózat: KTTF látja el a PTE Innovációs Szakértői Hálózat és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által életre hívott Területi Innovációs Platform működtetését, ami a kutatások és projektek validációját segíti.
Partner találkozók szervezése: A minden év májusában megrendezett PTE Innovációs Napok az egyetem kiemelt innovációs és partnerkapcsolati témájú rendezvénye. 2024-ben a Deutsche Telekommal közösen létrehozott esemény több száz fő részvételével zajlott.
Iparjogvédelmi tájékoztatás, oktatás: Az európai szabadalmi rendszer keretében Magyarországon működő iparjogvédelmi tájékoztatási rendszer PATLIB (Patent Library) hálózat részeként a KTTF PatLib iparjogvédelmi és szerzői jogi információs központot működtet.
A Hungarian Startup University Program megismerteti a fiatal generációval az innovációs ökoszisztéma működését. A KTTF munkatársai rendszeresen vesznek részt a BSc, MSc és PhD hallgatók képzésében iparjogvédelmi ismeretek és innováció menedzsment oktatása területén.
Képviselet szervezetekben: A Főosztály képviseli a PTE-et az Egyetemi Tudás- és Technológia-transzfer Fórum, a Magyar Innovációs Szövetség, az ASTP (Association of European Science and Technology Transfer Professionals), az EDUC (European Digital UniverCity Alliance), GUNI (Global University Network for Innovation) és az AIPPI (International Association For The Protection Of Intellectual Property) munkájában.
A Főosztály vezetője Kottászné Dr. Vass Orsolya.
A Fejlesztési Főosztály feladatai és szolgáltatásai
• Feladata az Egyetem kutatásfejlesztési, innováció hasznosítási és gazdaságkapcsolati működését támogató kontroll folyamatok kialakítása.
• Üzleti szolgáltatások nyújtása, mint üzleti modell és terv készítése, piackutatás és versenytárselemzés.
• A PTE társaságainak monitoringja, a belső pályázatok koordinációja.
• A PTE Zöld Egyetem Program tevékenységének szervezése.
• Az egyetemi stratégiai célok elérésének támogatása.
Gazdálkodó szervezetek nyilvántartása: 2023-ban megalkotásra került a PTE által történő gazdálkodó szervezetek alapításának és a PTE gazdálkodó szervezetekben történő részesedés szerzésének és működésének szabályozása (4/2023 rektori és kancellári együttes utasítás). A társaságok tevékenységeinek monitorozása egy erre a célra kialakított online beszámoló rendszeren keresztül történik, ahová a cégvezetők havi rendszerességgel feltöltik az adott hónapra vonatkozó főbb bevételi és kiadási adataikat és szerződési információkat a KEKVA indikátorok monitoringjának támogatására.
Partnerkapcsolatok nyilvántartása: 2022-ben bevezetésre került partnerkapcsolatainak egységes nyilvántartását biztosító PTE CRM rendszer, ami ma közel 1000 partner és hozzájuk kapcsolódóan mintegy 1400 kapcsolattartó adatát, valamint a kutatásfejlesztési megrendeléseket is tartalmazza.
Az egyetemi átláthatóságot segíti a MICE rendszer, ami az innovációs és partnerkapcsolati események nyilvántartási rendszere, az egyetem szervezeti egységei által rendezett rendezvények tervezhetőségét és szükség szerint a pénzügyi és szakmai hatékonyságát növelő racionalizáló platform.
Belső Pályázatok: Az IGI feladata a belső pályázati rendszer kereteinek kialakítása és működtetése. A teljes innovációs folyamat hallgatókat érintő fázisa a KTK Simonyi Üzlet- és Gazdaságfejlesztési Központ hatáskörébe tartozik. Ezt követően IGI által biztosított szolgáltatások kapnak szerepet, 6 éve működik évente 120 millió forint keretösszeggel a
fenntartó alapítvány forrásából a kutatók kezdeti innovatív fejlesztéseit támogató Proof of Concept pályázat. A pályázatok népszerűsége és magas minősége miatt a tervezett 120 millió forintos keretet az Alapítvány és az Egyetem 206 millió forintra emelte.
A Kooperatív kutatásfejlesztési pályázat: Az 50 millió forint saját forrású keretösszeggel rendelkezésre álló pályázatot a PTE 2024 tavaszán indította. Az Egyetem kutatócsoportjainak együttműködésével megvalósítható projektek során a vállalati partner és Egyetem 50-50%-os költségmegosztással olyan innovatív fejlesztést végez, amely alkalmas későbbi pályázatban történő részvételre, akár a Tudományos és Innovációs Park (TP) keretei közt történő továbbfejlesztésre és hasznosításra is.
Mesterséges Intelligencia kutatások és alkalmazása: 2024-ben indult a PTE Smart University program 172 millió forint támogatással a MI-kutatások projekt alapú működésének kialakítása céljából. A program koordinálja a belső és külső együttműködéseket, hozzájárul az Egyetem kutatási, oktatási, és adminisztratív folyamataihoz, a PTE stratégiai céljainak eléréséhez, az eredmények üzleti alapú hasznosításához.
Zöld Egyetem Program koordinációja: A PTE a 2024-ben kilencedik alkalommal megpályázott „UI GreenMetric World University Rankings” nemzetközi programban a kezdeti 355. helyről a rangos 25. (hazai 1.) helyre lépett előre a 95 ország 1477 egyetemét megmérettető listán. A PTE kezdeményezője és összefogója a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformjának, amely a fenntarthatósághoz kapcsolódó jó gyakorlatok cseréjét, közös oktatási célokat lát el (kurzusfejlesztés; több mint 1000 hallgató képzése).
A Főosztály vezetője Kovács Zoltán.
A Gazdaságkapcsolati Főosztály feladatai és szolgáltatásai
• Feltérképezi és elemzi az Egyetem környezetét, annak társadalmi és gazdasági igényeit.
• A PTE meglévő kompetenciái, belső igényei és a hosszú távú céljai alapján új együttműködéseket épít.
• Kiemelten fókuszál a partnerkeresésre, a kutatásfejlesztési, az innovációs, az oktatási és munkaerőpiaci irányú kooperációk kialakítására, majd ezen együttműködések menedzselésére.
• Hazai és nemzetközi szinten alakít ki új kapcsolatokat és ápolja a meglévőket.
A PTE tudásának piaci hasznosítása érdekében a hálózatosodás, új innovációs együttműködések, megújult partnerkapcsolatok kialakítása a fő cél. A szakmai egyeztetések száma az elmúlt két évben meghaladta a 400-at és ez több mint 100 esetben sikerrel történt.
Partneri képviselet az üzletben: A GFO munkatársai képviselik az egyetemet az üzleti, befektetői találkozókon, tárgyalásokon. Biztosítják a befektetésösztönzési és a gazdasági együttműködéseket támogató információs anyagok összeállítását, melyek a tárgyalások során, hazai és nemzetközi konferenciákon, szakkiállításokon kerülnek felhasználásra.
A foglalkoztatás támogatása: A főosztály tagként részt vesz a Baranya Vármegyei Önkormányzat vezette „Baranya segít – együttműködés a foglalkoztatás fejlesztéséért” című konzorciumban, melynek további partnerei a Baranya Vármegyei Kormányhivatal, Pécs Megyei Jogú Város, Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara.
Együttműködés üzleti szervezetekkel: A főosztály nemzetközi partneri kapcsolatokat épít az attasé hálózatokkal (tudományos és technológiai és külgazdasági attasék), a HEPA-val, a HIPA-val, valamint kamarákkal és üzleti szervezetekkel, mint VOSZ, FIVOSZ, a Deutscher Wirtschaftsclub Ungarn (DWC) és a Business Network International (BNI).
A PTE hallgatóinak régiós elhelyezkedésének támogatása: A gazdasági szereplők HR igényeit a Főosztály a PTE hallgatói karriermenedzsment rendszerébe való felvételével integrálja az IGI által kezdeményezett PTE Hallgatói Karrierút programhoz is.
Ezek az együttműködések lehetőséget kínálnak, hogy a hallgatók hosszú távú diákmunkát végezzenek a tanulmányaik alatt, majd ezt követően elhelyezkedjenek a régió vállalatainál.
A Főosztály stratégiai megállapodás kötött az ország egyik legjelentősebb toborzó és munkaerőkölcsönzőjével a Prohuman Zrt-vel, alapító tagja és befogadó intézménye lett a Prodiák Iskolaszövetkezetnek, amely Prohuman Diákmunka márkanév alatt az ország második legnagyobb diákfoglalkoztatójává vált.
HR rendezvények: A Főosztály közösségépítő Karrier Est néven rendezvényeket és a KTTF-vel közösen a Morning Innovation nevű kutatásfejlesztési együttműködéseket ösztönző üzleti reggeliket szervez.
A gazdaságkapcsolati hírek elérhetőek online az igazgatóság LinkedIn, a PTE Innovációs Facebook és az igazgatóság weboldalán, valamint a hírlevél szolgáltatásunkban.
A Főosztály vezetője Dr. Rozs Péter László.