A PTE Innovációs Napok keretében került sor a PTE Innovácós Nívódíj átadására, melyet az a kutató kaphat, aki az elmúlt években kiemelkedő teljesítményt nyújtott a kutatás-fejlesztés, a vállalati kapcsolatépítés, a nemzetközi partnerség, valamint az innováció területén és munkájával, eredményeivel, hozzáállásával példát mutat a többi kutató-kutatócsoport számára. A PTE Innovációs Bizottsága a 2025-ös évben ezt az elismerést a PTE volt rektorának, az UQA tanácsadójának, dr. Bódis Józsefnek ítélte oda a mesterséges megtermékenyítés hatékonyságának növelése érdekében végzett kutatás-fejlesztési és innovációs teljesítménye elismeréseképp.
Az Innovációs Napok apropóján, a PTE minden évben, több kategóriában PTE Innovációs Díjat ítél oda azon kutatóknak, oktatóknak, akik olyan fejlesztési projekten, innovatív kutatási eredményen dolgoznak, amelyek létező piaci igényekre reagáló innovatív megoldások, felismerések, ezáltal üzleti értékpotenciállal rendelkeznek.
2025-ben, igazolva az Egyetem és az UQA stratégiai irányaihoz, a PTE Innovációs Díj 3 kategóriában - fenntarthatósági, mesterséges intelligencia és biotechnológiai – került meghirdetésre.
A PTE Fenntarthatósági Innovációs Díjat Dr. Ráthonyi Kinga, a Művészeti Kar Design és- Médiaművészeti Intézet adjunktusa érdemelte ki 3DLight - porcelán lámpatest 3D nyomtatással projektjéért.
A PTE Mesterséges Intelligencia Innovációs Díjat dr. Bogár Péter, a 3D nyomtatási és Vizualizációs Központ vezető szoftverfejlesztőjének ítélték SurgAI - Alapvető sebészeti készségek elemzése mesterséges intelligencia segítségével projektjéért. A mesterséges intelligencia alapú, automatizált sebészeti oktatási rendszer, lehetővé teszi a sebészeti alapkészségek objektív és azonnali értékelését képek és videók alapján. A rendszer képes a bőrvarrási gyakorlatok és alapvető laparoszkópos műveletek automatikus elemzésére, visszajelzést adva a felhasználók számára.
A PTE Biotechnológiai Innovációs Díjat 2025-ben dr. Pongrácz Judit Erzsébet, Gyógyszerészi Biotechnológiai Intézet tanszékvezetője és dr. Garai Kitti, az Intézet tanársegéde kapták a LungExomiR: NSCLC diagnózis és prognózis egyetlen vérmintából projektért.
A LungExomiR egy vérmintán (szérum) alapuló miRNS panel, amely nemcsak a nem kissejtes tüdődaganat (NSCLC) jelenlétét mutatja ki, hanem annak két leggyakoribb altípusát (LUAD vagy LUSC) is elkülöníti, valamint prognosztikai információt nyújt a betegség lefolyásáról. A technológia az exoszómákban szállított miRNS-eket elemzi, melyek a sejtek közötti kommunikációban vesznek részt. Ezek az ’üzenethordozók’ a daganatos sejtekből is származhatnak, így értékes információkat hordoznak a betegségről, valamint a páciens kezelés előtti perifériás mikro-környezetéről. Mindezt nem invazív módon, vérmintából, így a páciens számára gyors és kényelmes alternatívát kínálva.
A PTE Hallgatói Innovációs Díjat, amely rendszerint az Innovációs Napok keretében a KTK iExpo rendezvényen legtöbb szavazatot gyűjtött hallgatói projekt kapja, 2025-ben Antonio Carrizo, Sara Vujisic és Mohamad Albaly, a Közgazdaságtudományi Kar hallgatói érdemelték ki, a HealthMate című projekttel.
Ezúton is szívből gratulálunk a díjazottaknak!