A Pécsi Tudományegyetem célja, hogy a hagyományos oktatási és K+F+I funkciókon túl támogassa a humánerőforrás versenyképes megújulását, reagáljon a helyi munkaerőpiac által megfogalmazott igényekre és támogassa a jól képzett, egyetemről kilépő hallgatók elhelyezkedését.
Ezen gondolatokhoz illeszkedve november 13-án HR Kerekasztal eseményt szervezett a PTE Kancellária Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatósága a Prodiák Iskolaszövetkezet támogatásával, melynek címe „Gyakornokok egy cég életében – hallgatók foglalkoztatása rövid és hosszú távon” volt. Az esemény közel 50 fő részvételével zajlott, jelen voltak a régióban működő vállalkozások képviselői, illetve az egyetem több karának képviselője is.
Siptár Dávid igazgató köszöntőjében kiemelte az egyetem és a vállalkozások együttműködésének jelentőségét a hallgatók versenyképes és gyakorlatias tudásának képzési idő alatti gyarapításában.
Az esemény első felében érdekes előadások hangzottak el, elsőként Dr. Guld Ádám egyetemi docens, kommunikáció és médiakutatótól, aki a generációs különbségekről, a Z generáció foglalkoztatásával járó előnyökről és kihívásokról beszélt. Kiemelte, hogy a Z generációs munkavállalók jelmondata a „gyorsan, hatékonyan, otthonról”. Fontos számukra a rugalmasság, a fejlődési lehetőségek és a világos célok meghatározása, azonban a hozzáállásuk és generációs sajátosságaik miatt előfordulhatnak súrlódások az X generációs vezetőkkel, ezért nagyon fontos, hogy a felek törekedjenek egymás megértésére és megtalálják a megfelelő eszközöket a hatékony közös munkavégzéshez.
A következő előadásban Petrovics Eszter HR vezető a Harman Becker Kft. szemszögéből mutatta be a hallgatók foglalkoztatását és megosztotta saját jó gyakorlataikat. Elmondta, hogy „kidolgoztunk egy nagyon hatékony programot a diákok foglalkoztatására és partnerként kezeljük őket. Célunk, hogy utánpótlást neveljünk és a végzésük után teljes állásba felvegyük őket”.
Ezt követően Tóth Rozália a Prodiák Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja mutatta be a cégcsoportjukat, illetve a diákfoglalkoztatással járó előnyöket. Fontos számukra a PTE-vel kötött stratégiai partnerség és ők is azon dolgoznak, hogy a hallgatók tanulmányaikhoz illeszkedő gyakornoki munkát végezhessenek. Elmondta, hogy a „gyakornoki programunk legfontosabb célja a szakemberutánpótlás. Az Iskolaszövetkezettel a teljes gyakornoki életcikluson végig kísérjük a diákokat, a toborzástól egészen a főállásban való elhelyezkedésig.”
Az esemény záró eleme egy kerekasztal beszélgetés volt, melyben részt vett Dolgosné Dr. Kovács Anita a PTE Műszaki és Informatikai Kar oktatási dékánhelyettese, Tóth Rozália a Prodiák Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja, Varga Zoltán a Körber Hungária Gépgyártó Kft. HR vezetője, Dallos László a Z Elektronika Kft. ügyvezetője és Dr. Horváth Dominik a PTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke. A beszélgetés során különböző nézőpontokon keresztül járták körbe a gyakornoki munkavégzés témáját, szó volt a generációs sajátosságokról, hogy milyen együttműködési formák működnek sikeresen az egyetem és a cégek között annak érdekében, hogy a hallgatók gyakorlati tapasztalatot szerezzenek, a személyes mentorálás fontosságáról, valamint, hogy mi szükséges ahhoz, hogy a diákok hatékonyan beilleszkedjenek a cég vérkeringésébe.
Az esemény célja volt, hogy teret biztosítson a vállalkozások és az egyetem közötti még hatékonyabb kommunikációhoz, a tapasztalatok megosztásához és egymás nézőpontjának megismeréséhez. A gazdasági szereplők és az egyetem számára egyaránt fontos, hogy éljenek a hallgatókban rejlő lehetőségekkel, hiszen közel 5000 fő végez évente az egyetemen, akik jelentős munkaerőtartalékot jelenthetnek a régió számára, ehhez azonban a vállalkozások és az egyetem szoros kooperációja szükséges, hiszen közösen még vonzóbb környezetet alakíthatnak ki a hallgatók számára. Ezen együttműködések a diákok számára is gyümölcsözőek, hiszen segítségükkel már tanulmányaik mellett hasznos gyakorlati tudást szerezhetnek, fejleszthetik kompetenciáikat és értékes tapasztalatokkal bővülhetnek.
Az eseményről készült riport megtekinthető a Pécsi Tudományegyetem YouTube csatornáján:
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság 2021.